Legendarna trasa 7 C – Trasa Transfogarska w Rumunii

Chyba największą sławę tej trasie przyniósł jeden z odcinków ” Top Gear” gdzie prowadzący uznali ją za najpiękniejszą na świecie. Po obejrzeniu programu oczywiście też zapragnęliśmy się nią przejechać. Podczas urlopu w lipcu 2017r. udało nam się zrealizować to postanowienie.Kilka ciekawostek na temat trasy:

  •  liczy ona sobie ok. 100 km i została wybudowana w latach 1970-74 na życzenie ówczesnego rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu
  • przecina malownicze Góry Transfogarskie
  • trasa miała pokazać potęgę  techniczną Rumunii
  • niestety jak to bywa z dyktatorami nie przejmują się oni zupełnie ludźmi , tak i w tym przypadku przy budowie tej drogi zginęło ok.40 budowniczych ( głównie żołnierzy) – nieoficjalne dane mówią nawet o kilkaset, a do przebicia się przez góry zużyto prawie 6 mln kg dynamitu!
  • droga jest otwarta ( a ściślej chodzi tu o tunel) tylko w okresie od 15 czerwca do 15 października, ponieważ ze względu na trudne warunki drogowe ( zwłaszcza opady śniegu) jest ona nieprzejezdna. My byliśmy w lipcu i momentami widzieliśmy zalegający śnieg.
  • w najwyższym miejscu ma ona wysokość 2034 m n.p.m
  • warto wjechać na nią od strony północnej ( jadąc z Sybina). Dlaczego? Krótko mówiąc: od strony północnej jest ona bardziej malownicza i przepiękne widoki oraz serpentyny zaczynają się po ok. 20 km jazdy. Natomiast od południa trasa jest mniej widokowa, mijamy głównie lasy, które skutecznie zasłaniają widoki. Owszem możemy zobaczyć zamek Drakuli🙂 oraz zaporę na jeziorze Vidraru jednak sugerowałabym wjazd północny.
  • radziłabym unikać przejażdżki tą drogą podczas weekendów – jest ona wtedy totalnie zapchana, nie tylko turystami ale również samymi mieszkańcami Rumunii, którzy tłumnie tam przybywają i organizują sobie na polankach grille. Nie muszę mówić, że mamy wtedy problem z parkowaniem, ale i znalezieniem  wolnego miejsca na odpoczynek.

Warto wyruszyć w tygodniu i rano, mamy wtedy gwarancję, że przed Wami nie będzie jechał autokar czy też kolumna kamperów, nie będzie też problemu z zatrzymywaniem się, aby zrobić zapierające dech w piersiach zdjęcia. Zresztą nie liczcie, że rozpędzicie się tam do nie wiadomo jakiej prędkości, niektóre zakręty skutecznie to uniemożliwiają. Zresztą całe piękno tej trasy polega na tym, że możemy niedzielnym tempem przemierzać jej kilometry.

Nieprzekonani? Obejrzyjcie zdjęcia, myślę, że one Was zachęcą do przejechania się tą trasą:-)

Legendarna trasa 7 C

Przejażdżka Trasą Transfogarską

Related posts

Leave a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.