Jak podróżować z dziećmi i nie zwariować?;P

Każdy kto ma dzieci i z nimi podróżuje 5, 20, 100 czy 500 km wie, że czasem to nie lada wyzwanie. My też podróżujemy w czwórkę lub trójkę zależnie od sytuacji. Starszy ma 12 lat, młodszy 6. O ile młodszy praktycznie urodził się w foteliku samochodowym, tak senior ma swoje fochy:-). Często słyszę od ludzi : nie, moje dzieci nie wytrzymałaby tyle czasu w samochodzie. Wiecie, u nas też jest  różnie, choć na szczęście raczej kończy się tylko na nudzi mi się i daleko jeszcze? Jedną z najbardziej trudnych tras pod względem odległości był wyjazd do Hiszpanii, gdzie w 2 tygodnie zrobiliśmy ok.6000 km. Były momenty załamania i chęci wysadzenia potomstwa na najbliższym przystanku i niech radzą sobie same:-). Ale udało się wrócić całą rodziną do domu.

Ale co robić z dzieciakami w podróży? Jak wytrzymać z nimi i ze sobą nawzajem, żeby nie był to wyjazd skazany na porażkę? Pokażę Wam kilka przykładów ze swojego życia.

  1. Wszelka elektronika – tak wiem, najbardziej banalny i mało odkrywczy sposób na zabicie nudy, ale pomaga. Przed jakąś dalszą podróżą zgrywamy bajki, które młodszy sobie wybiera, żeby potem nie było, że nie ma tego co chce ( czasem i tak marudzi). Starszy za to ściąga swoją ulubioną muzykę i też coś do obejrzenia.
  2. Audiobooki – można fajnie się wciągnąć słuchając nawet po raz tysięczny tych samych opowiadań.  Zresztą wybór audiobooków jest ogromny, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nasze ulubione to te czytane przez Artura Barcisia z serii :” Opowiadania dla przedszkolaków” i ” Opowiadania z piaskownicy”. Bohater to chłopiec o imieniu Tomek, który ma przeróżne spostrzeżenia na świat i otaczających go dorosłych. Przyznam, że często mnie zaskakują jego pomysły:-)

3. Gry podróżne te popularne i mniej znane. Na pewno znacie tą grę, gdzie pierwszy z uczestników mówi jeden wyraz, a kolejny dokłada następny itd… Można tworzyć różne warianty tej gry. My np. gramy w zwierzątka. Ten kto pierwszy pomyli kolejność przegrywa. Kolejna gra, którą wymyśliliśmy, a w zasadzie zrobił to młodszy to gra w kolory. Osoba wybiera czy widzi kolor na zewnątrz czy w samochodzie  i mówi np. zielony na zewnątrz. I zaczynamy szukać. Może to być tablic informacyjna, sygnalizacja, przejeżdżający samochód. Kolejna gra to zgadywanki, gdzie można używać tylko słów: tak i nie. Wybieramy kategorię np. człowiek i uczestnicy zadają nam pytania, a my możemy tylko odpowiadać twierdząco lub przecząco. Np. czy to kobieta? Nie. Mężczyzna? tak? Sportowiec? Nie? Aktor? Tak. I tak gramy, aż do odgadnięcia hasła przez innych uczestników. Pamiętajmy tylko, żeby dopasować nasze zgadywanki do wieku dzieci, żeby za bardzo się nie zniechęciły. Jest też cała masa gier podróżnych od firmy Granna np. Omnibus, Superfarmer, Łamigami. Tutaj ogranicza nas trochę wiek- producent sugeruje, że gry są od 6 lat.  Chociaż my graliśmy w Farmera 2 lata temu kiedy młodszy miał 4 latka i bardzo mu się podobało.

Kolejna super gra to „Rodzice kontra dzieci w samochodzie”. Jest to gra karciana, gdzie każdy z uczestników ma kartę na której są różne rzeczy do znalezienia po drodze. Np. restauracja, tablica informacyjna z nazwą miejscowości, do której jedziemy, przelatujące stado ptaków. Ze względu to wiek, gdzie młodsze dziecko nie potrafi czytać to rodzic odczytuje hasła, jakie dziecko ma znaleźć i wszyscy siedzą z przyklejonym nosem do szyby i szukają. Oczywiście oprócz kierowcy:P. 

4.Wspólne śpiewanie – wymyślamy dla siebie nawzajem piosenki, które trzeba zaśpiewać różnym głosem np. operowym, czy też w stylu hip – hop. Śmiechu co nie miara.

5.Postoje – wiadomo po jakimś czasie wszyscy mają dość i muszą się zrelaksować. Wybierzmy spokojne miejsce na postój, gdzie i my i dzieciaki będziemy mogli odpocząć . Może warto spakować piłkę do bagażnika, aby podczas przerwy móc trochę pokopać i pobiegać? Kierowca też doceni chwilę ruchu. Do tego przysmaki, które na świeżym powietrzu smakują o niebo lepiej i od razu chce się wyruszyć w dalszą podróż.

A Wy jakie macie pomysły na podróżowanie? Co lubicie, a czego nie? Życzę Wam wszystkim udanych podróży i samych interesujących momentów podczas niej:-)

Related posts

Leave a Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.